מר ישעיהו פריבס ז"ל

שלחו לחבר

מר ישעיהו פריבס ז"ל

מר ישעיהו פריבס, נולד בפולין בשנת 1928 ועלה ארצה עם הוריו ושני אחיו בשנת 1932. נפטר בשנת 1992. 

לאחר שירותו הצבאי פנה ללימודים אקדמיים. תחילה, בלימודי העבודה הסוציאלית ועם סיום לימודיו, עבד כעובד סוציאלי באגף הרווחה בעיריית תל אביב. במקביל לעבודתו זו, פנה ללימודי משפטים באוניברסיטה ועם הסמכתו, החל את דרכו כעורך דין.

השילוב שאפיין את מר פריבס, היה שילוב בין עולמות תוכן שונים: עולם המשפט מחד ועולם העבודה הסוציאלית מאידך, הביא אותו לעסוק בפעילות ציבורית רחבה וברוכה בתחום הרווחה. במסגרתה, פעל בין היתר להבטחת טובת הקטין ועיגון זכויותיו; הגנה על חוסים. מר פריבס שקד על ניסוח כללי האתיקה של העובדים הסוציאליים ופעל לחיזוק מעמדו של המקצוע כפרופסיה ייחודית, מה שקיבל מאוחר יותר ביטוי בחוק העובדים הסוציאליים.

היה חבר שנים רבות בסגל המרצים בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן. נטל חלק בקביעת תהליכי מיון וקבלה, קביעת מדיניות ודגשים בתכנית הלמודים ובפרט בתחום התחיקה הסוציאלית. בכך, ביקש להנחיל לסטודנט את הידע בחקיקה הרלוונטית לתחומי הטיפול השונים כמו גם בהתמודדות עם סוגיות משפטיות המגיעות לפתחו של העובד הסוציאלי.   

הוראת התחיקה הסוציאלית הייתה חשובה בעיניו והוא ראה בה ייעוד. במסגרתה לימד את דיני הסעד, מעמד אישי, זכויות קטינים, חסרי ישע ואנשים עם מוגבלויות. בנוסף, לימד סוגיות באתיקה מקצועית לסטודנטים בתואר הראשון והשני ובתכנית ההסבה לתואר ראשון.   

למרות שלל עיסוקיו כעורך דין, כחבר בבתי דין למשמעת וחברותו בוועדות ציבוריות שונות, עבודתו ומעורבותו בבית הספר לעבודה הסוציאלית היתה יקרה בעיניו באופן מיוחד.