ד"ר שקמה ניצן בירן

שנת סיום התואר
2018
מקום עבודה
ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד, אוניברסיטת בר-אילן, קליניקה פרטית
תפקיד
עובדת סוציאלית, חברת סגל, מטפלת
דוא"ל
shikma@gmail.com
תחומי לימוד
מוסמכת התוכנית לתואר שני בעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר-אילן, מגמה טיפולית (2009); בוגרת תוכנית הדוקטורט בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן (2018)

תפקידי במסגרת עבודתי כעובדת סוציאלית

בתפקידי האחרון שימשתי בתפקיד מנהלת תחום הליכים חלופיים בשירות המבחן למבוגרים, משרד הרווחה והביטחון החברתי.

כיום, אני מרצה בתוכנית ההשלמה לתואר שני בבית הספר לעבודה סוציאלית ומרכזת את ההכשרה המקצועית לתואר ראשון בבית הספר. מטפלת בקליניקה פרטית.

מעט על עבודתי כעובדת סוציאלית

אני מלמדת בתוכנית ההשלמה לתואר שני בקורסים שיטות לטיפול עם הפרט ועם הקבוצה וכן קורס בחירה בנושא טיפול ושיקום של עוברי חוק בישראל. אני מאמינה גדולה שתפקיד סגל ההוראה הוא לסייע לסטודנטים לעצב את דמותם ואת זהותם כעובדים סוציאליים ובהקניית ידע וכלים שיאפשרו להם למלא את תפקידם באופן מיטיב.

תחום העיסוק המרכזי שלי, מצוי בצומת שבין משפט פלילי לטיפול. בתפקידי האחרון ניהלתי את תחום ההליכים החלופיים למשפט הפלילי שהולך ומתפתח בשנים האחרונות. בתפקידי פיתחתי מענים שמאפשרים עוברי חוק להשתלב בתהליכי טיפול ושיקום שמאפשרים להם לערוך שינוי משמעותי שמסייע להם לצאת ממעגל העבריינות תוך הפחתת הסיכון הנשקף מהם לחברה ומיזעור ההדרה החברתית המקשה על חזרתם לקהילה. בין הפרוייקטים שהובלתי ניתן למצוא את תכנית בתי המשפט הקהילתיים, תהליכי צדק מאחה פיתוח התערבות לצרכני זנות ועוד.

בנוסף, אני מטפלת במבוגרים במסגרת קליניקה פרטית.

חוויית הלימודים שלי בביה"ס לעבודה סוציאלית בבר-אילן והשפעתה על עבודתי כעו"ס כיום

בית הספר לעבודה סוציאלית מהווה עבורי בית ללימודי טיפול ושיקום. הצטרפתי אליו בלימודי לתואר שני במגמה הטיפולית והמשכתי בלימודי תואר שלישי ואף השתלבתי בסגל ההוראה. הלמידה בבית הספר מאופיינת בשיח מעמיק וסקרן המבקש ללמוד על נפש האדם במטרה להיטיב עם המטופלים. הלימודים בבית הספר מעניינים, וחשתי שהמרצים נבחרו בקפידה על מנת להוביל אותנו לאינטגרציה בין התיאוריה לשטח והרחיבו אצלי את ההבנה על משמעות הקשר הטיפולי והשלכותיו. הלימודים אפשרו לי לעבור תהליך של היכרות מעמיקה עם עצמי כמטפלת וחיזקו את מיומנויות הטיפול שלי.

מעוניינים להופיע בדף הבוגרים באתר ביה"ס לעבודה סוציאלית?

תאריך עדכון אחרון : 12/05/2022