ד"ר אליהו יהודה מרקוס ז"ל

ד"ר אליהו יהודה מרקוס ז"ל

ד"ר מרקוס נפטר ביולי 2015, היה בן 81 במותו.

ד"ר מרקוס עבד בביה"ס לעבודה סוציאלית בבר-אילן במשך שנים רבות. ביחד עם פרופ' לבנברג עזר לבנות את תכנית הדוקטורט בעבודה סוציאלית. הקים וניהל את שלוחת בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית בצפת.

ד"ר מרקוס עסק במגוון נושאי מחקר, המרכזי שבהם היה בעזרת מענק תמיכה מוושינגטון - לחקירת דרכים לשבירת מעגל העוני. כתב מאמרים וספרים בנושא, כמו גם על נושאים רבים אחרים.

העבודה בביה"ס לעבודה סוציאלית (שכונה על ידו "the floor" ) היתה מהנה מאוד. הוא דיבר על אחווה בין המרצים והעמיתים למקצוע והרבה ביקורת בונה ועידוד אחד לשני. במהלך השבעה, אחד מעמיתיו סיפר למשפחתו עד כמה העריך את העזרה של ד"ר מרקוס בתחילת דרכו בביה"ס, ועל כך שהעניק לו קבלת פנים חמה, תחושת שייכות וכתובת לפנייה בכל דבר לו יזדקק.

ד"ר מרקוס היה מאוד מעורב ואכפתי בהתקדמות תלמידיו וראה בכך ערך עליון ושליחות. אבל לא רק בסטודנטים שלו, אלא גם בסטודנטים של מרצים אחרים. בתקופה שבה לימד בביה"ס, לא היו הרבה מרצים שיכלו ללמד שיטות מחקר - כתיבת הצעות מחקר, כתיבה נכונה של שאלונים, או לנתח את תוצאות המחקר. ולכן הוא היה כתובת עבור אותם סטודנטים, ושמח לעזור לכולם. טל, בנו הרביעי, סיפר שהיה חוזר מהישיבה ונאלץ לחכות לאביו, מכיוון שתמיד היו תורים ארוכים של סטודנטים שבאו לבקש את עזרתו.

ד"ר מרקוס היה מסור מאוד לתלמידיו ולעבודתו. אך כאיש משפחה היה מסור עוד יותר לאשתו ולששת ילדיו האהובים.