שלחו לחבר

פרופ' בן לפין ז"ל

 

פרופ' בן לפין ז"ל 

ניהל את ביה"ס בשנים 1976-1972

פרופ' לפין נולד בקיילצה, פולין, ולאור אנטישמיות גואה, משפחתו היגרה לטורונטו, קנדה.

בזמן ולאחר מלחמת העולם השנייה, פרופ' לפין ניהל את מחוז המרכז של הקונגרס היהודי של קנדה והיה אחראי לתיאום קליטתם של יותר מאלף יתומים ניצולי שואה בקנדה. הוא תיאר את המבצע הזה בספרו "The Redeemed Children" שיצא לאור מטעם אוניברסיטת טורונטו ב- 1963.

בשנות הששים המוקדמות פרופ' לפין החל ללמד באוניברסיטת טורונטו ואף סיים את תואר הדוקטורט שם. הוא המשיך וקיבל מטעם האוניברסיטה תואר פרופסור לעבודה סוציאלית וניהל את התכנית לארגון קהילתי.

פרופ' לפין הגיע לראשונה לבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן כמרצה אורח בשנת השבתון הראשונה שלו ב-1968-1967. הוא שב לישראל עם משפחתו כעולים חדשים ב-1970, קיבל משרת פרופסורה באוניברסיטת בר-אילן ולאחר כמה שנים התמנה לראש בית הספר לעבודה סוציאלית.

פרופ' לפין האמין ששורשיהן של בעיות חברתיות הן בקהילה והתייחס אליהן בהקשר הזה. הוא ראה בפיתוח קהילתי כלי מרכזי לשינוי חברתי חיובי.

פרופ' לפין היה תומך ארוך שנים של תנועת העבודה, חירויות הפרט והאזרח וצדק חברתי בקנדה וגם בישראל. ערכים אלה, יחד עם זהות יהודית עמוקה ומחויבות למדינת ישראל, הם הערכים שהעביר לילדיו ונכדיו.

בנוסף לכתיבה מקצועית רבה, בשנותיו האחרונות, פרופ' לפין כתב ספר שיצא לאור לאחר מותו. הספר עסק בשואה ובתנועת ההתנגדות בעיר הולדתו קיילצה, ובנוסף גם באופי התגובות של היהדות להסטוריה והזהות היהודית של העת האחרונה.

פרופ' לפין היה אהוב כמורה, כבעל, כאב וכסב וכאדם בעל הומור, דרך ארץ וחום אנושי לכל מי שהיתה הזכות להכיר אותו. התרומה שלו לעבודה הסוציאלית הקהילתית ולבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן, ממשיכה להתקיים בעבודת ההמשך של הסטודנטים שלו. 

תאריך עדכון אחרון : 09/06/2016