בית הספר בתקשורת

 • מה קורה כשמשלבים לימודים, משפחה ועבודה

  פרופ' ליאת קוליק

  מה קורה כשמשלבים לימודים, משפחה ועבודה

 • ריאיון לגלי צה"ל - דו"ח עמותת "עלם": מצבם של בני נוער בסיכון החמיר אחרי הקורונה

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  ריאיון לגלי צהל בנושא המגמה המדאיגה של עליה בפניות בנושא שימוש והתמכרות נוער

 • עלייה בהתמכרויות בני נוער בקורונה: "כבר שכחנו מה זה מסגרת"

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  מסכים בלי הפסקה, הימורים וסמים - השילוב בין הקורונה לגיל ההתבגרות מתגלה כהרסני. מחקר חדש חושף אחוז גבוה של התמכרויות בקרב בני הנוער במהלך המגפה, בעיקר אצל צעירים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. "כולם סביבי אמרו לי שזה מוגזם, לא שפוי, אבל הייתי בהכחשה", סיפר ר' בן ה-15

 • סקר מיוחד: האם הישראלים תומכים בקליטת פליטים מאוקראינה?

  ד"ר שירי שנאן אלטמן

  לראשונה מאז פלישת רוסיה לאוקראינה לפני שישה שבועות, נערך סקר מקיף בנוגע לעמדות הציבור הישראלי בעקבות העימות. את הסקר המיוחד ערכו ד"ר שירי שנאן־אלטמן, מרצה בכירה מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר־אילן, וד"ר ענבר לבקוביץ, מרצה בכירה בפקולטה ללימודים מתקדמים של מכללת אורנים.

  על פי הנתונים שנאספו: 90% מהישראלים: תומכים בקבלת פליטים מאוקראינה; ולמרות האמפתיה כלפי העם האוקראיני - 70% סבורים כי אסור לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה.

 • Prof. Orit Taubman-Ben-Ari

  A ‘Bug’ That Leaves the Data of ultra-Orthodox People Exposed Has Devastating Results

  פרופ' אורית טאובמן - בן-ארי

  A well-known loophole exposes a rare stigma in Israel’s ultra-Orthodox community. Instead of fixing the issue – which is leading to expulsions from religious schools – Israel is ignoring it.

  Do you have a driving license? This question seems silly, doesn’t it? No one could be hurt by the exposure of such a banal detail. However, you may be surprised to know that there are groups in Israel in which the exposure of this trivial detail could lead to harsh sanctions, even to dismissal from a workplace. 

  One should note here that even before the days of the internet, when the interface was through a phone call, yeshiva heads found ways of using it in order to expose students with licenses, as disclosed in a study led by Prof. Orit Taubman-Ben-Ari from Bar-Ilan University. The study dealt with the attitudes of ultra-Orthodox society to different aspects of transportation, and was commissioned by the National Road Safety Authority, which also funded the study.

 • האם עבודה בעמידה משפרת את הבריאות? - מתוך התוכנית "מילה של רופא" (כאן 11), דקה 35:45

  פרופ' ליאת קוליק

  בתוכנית "מילה של רופא " שמשודרת ב'כאן 11', בבפרק  12-"בריאים בעבודה" הציגה פרופ' ליאת קוליק ממצאי ניסוי שערכה יחד עם צוות רפואי בבית החולים 'איכילוב'.

  הניסוי נועד לבחון כיצד ניתן להפחית את הנזקים שבעבודה ישבנית. במסגרת הניסוי שנערך בחברת היטק, שולחנות ישיבה הוחלפו בשולנות עמידה ועובדים עבדו לעיתים על פי בחירתם בעמידה. 

  ממצאי הניסוי מראים שלא חל שיפור משמעותי בפרמטרים פיזיולוגיים בעקבות שילוב בין עבודה בעמידה ועבודה בישיבה כגון ירידה ברמת הגלוקוז בדם, או שריפת קלוריות רבה יותר; ואולם חל שיפור משמעותי בתחושת החיוניות בעבודה ובשביעות הרצון הכוללת מהעבודה.

  מסקנה: האפשרות לשלב בין עבודה בישיבה לעבודה בעמידה הפכה את העובדים למרוצים יותר אך לא שיפרה משמעותית את מצב בריאותם.

 • "רמזור" לילדים והפסקות בחוץ: הכללים לעבודה היברידית בריאה ויעילה

  פרופ' ליאת קוליק

  אחרי שנתיים של מגפה, משרה היברידית הפכה לדרישה המרכזית בשוק העבודה, אבל הערבוב בין עבודה לבית כלל אינו פשוט. איך נכון לשלב ביניהם באותו חלל? כמה כללים שחשוב להקפיד עליהם כשעובדים מהבית.

  "אם פעם דיברנו על איזון בין קריירה ומשפחה, היום אנחנו מדברים על שילוב ביניהם, בתוך אותו חלל שהוא קודם כל הבית שלנו, והתפקיד המשמעותי שלנו הוא לאפשר להם להתקיים ברווחה זה לצד זה", אומרת פרופ' ליאת קוליק מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר־אילן. "נכון שתמיד היה קונפליקט תפקידים בין הבית לעבודה, אבל כעת, כאשר זו כבר מערכת אחת, הגלישה של התחומים זה לתוך זה גוברת. לכן חשוב להקפיד על כמה כללים. ראשית, ליצור הפרדה פיזית בין מרחב העבודה לשאר הבית. בנוסף, חשוב מאוד ליצור איזון ולהחליט על שעות עבודה ושעות בית".

 • גירושים, רילוקיישן וגם דייט שנכשל: מותר לנו להתאבל גם כשאף אחד לא מת

  פרופ' נחמי באום

  בעידן של רדיפה אחר האושר אנחנו עוצרים להתאבל רק על מי שמת. ספר חדש של פרופ' נחמי באום מעניק לראשונה לגיטימציה לסוגי אובדן שאינם מוות, ומבקש מאיתנו לעצור ולעבד את הצער הזה לפני שאנחנו רצים הלאה.

 • המעסיקים צריכים להימנע מגלישה לחיים הפרטיים של העובדים

  פרופ' ליאת קוליק

  הכותבת היא חוקרת בתחום מערכת העבודה - משפחה בביה"ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר-אילן

  מודל העבודה ההיברידי, שנכנס לחיינו עם משבר הקורונה, כאן כדי להישאר • אלא שהאתגרים השתנו והמעסיקים צריכים להפנים את השינוי

 • רווחת הנשים המבוגרות טמונה במיגור שלוש אפליות

  פרופ' ליאת קוליק

  ביום האישה הבינלאומי התפרסמה בעיתון הארץ כתבתה של פרופ' ליאת קוליק העוסקת בנשים בבגרות המאוחרת בישראל. בכתבה מוצגות שלושת סוגי האפליות כנגד נשים מבוגרות הפוגעות בפרט בנשים  מוחלשות. כמו כן, בכתבה מוצגים ממצאי מחקריה העיקריים בנושא.