English שלחו לחבר

בית הספר בתקשורת

 • שיתוף ידע הוא כוח, וקהילות הן הטרנד האופטימי שעושה זאת נכון

  ד"ר חגי אגמון שניר

  אחת התכליות המרכזיות של קהילות כיום היא לשתף ולהעניק, לרוב בחינם - ומה מקבל המשתף? לרוב חיבוק וזה הכול, ואנשים, מסתבר, צריכים חיבוק • יש כאן טרנד מרכזי מהפכני, תפיסה של שיתוף ידע בחינם ובנדיבות, שמתחבר לו עם טרנד מרכזי אחר של שנת 2021 - הקהילה

 • אתר לכל גיל: אתר אינטרנט חדש ומקצועי למיגור הגילנות - ידיעה שפורסמה בבטאון 'דורות'

  פרופ' ליאת איילון

  "אתר לכל גיל" הוא הבית הישראלי למיגור הגִּילָנוּת (Ageism). גילנות היא האופן בו אנו חושבים.ות, מרגישים.ות ומתנהגים.ות כלפי אנשים רק בשל גילם. תופעה חברתית זו באה לידי ביטוי בסטריאוטיפים, הדרה, אפליה ואי-שוויון בין אנשים על רקע גיל. הגילנות יכולה להיות מופנית כלפי אנשים בכל גיל, אך היא מצויה ופוגעת במיוחד באוכלוסייה המבוגרת.

 • "הב-טק": ידידו הטוב של האדם כובש את ההיי-טק בישראל

  פרופ' ליאת קוליק

  יותר ויותר חברות טכנולוגיה מאפשרות ואף מזמינות את העובדים לבוא עם כלביהם • אלו, מצידם, נהנים משלל תפנוקים ויחס מועדף • פרופ' ליאת קוליק, ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן: "עובדים שמביאים את כלביהם לעבודה רגועים יותר"

 • ריאיון על אפליקציית WolfsonBuddy שזכתה בתחרות "אתגר חוויית המטופל/ת" של מרכז היזמות של אוניברסיטת בר-אילן Unbox והמרכז הרפואי וולפסון

  פרופ' ליאת איילון

  מיזם חדשני בשותפות עם פרופ' ליאת איילון זכה במקום הראשון בתחרות "אתגר חוויית המטופל/ת" של מרכז היזמות של אוניברסיטת בר-אילן Unbox והמרכז הרפואי וולפסון

  פרופ' ליאת איילון התראיינה לתכניתו של דודו ארז "שלושה שיודעים" (כאן תרבות, 2.8.2021) וסיפרה על המיזם (דקה 19:10)

 • מיזם חדשני בשותפות עם פרופ' ליאת איילון זכה במקום הראשון בתחרות "אתגר חוויית המטופל/ת"

  פרופ' ליאת איילון

  בחודש מאי 2021 פרסמו מרכז היזמות של אוניברסיטת בר-אילן Unbox והמרכז הרפואי וולפסון את תחרות "אתגר חוויית המטופל/ת", שהזמין חוקרים, סטודנטים ויזמים לרתום יחד יצירתיות טכנולוגיה פתרונות לשיפור מסע המטופלים והמטופלות במרפאות החוץ במרכז הרפואי וולפסון. 

  לתחרות הוגשו 50 פרויקטים של חוקרים ויזמים, הציעו פתרונות מבוססי טכנולוגיה שישיפיעו על חוויית המטופלים ומלוויהם ויהפכו אותה לקלה ונעימה יותר. 

  במקום הראשון זכו ד"ר ורדית פליישמן מהמחלקה לפסיכולוגיה ופרופ' דוד סרנה מהמחלקה למדעי המחשב (אח ואחות, שניהם אנשי סגל בבר-אילן) יחד עם פרופ' ליאת איילון מבית הספר לעבודה סוציאלית. הפתרון שלהם הוא אפליקציה שנקראת WolfsonBuddy לסמארטפון ולטאבלט, המיועדת ללוות את המטופלים מרגע קביעת התור, באמצעות קישור שנשלח במסרון, ובמהלך השהות במתחם מרפאות החוץ. האפליקציה משמשת לניהול הביקור, הנגשת מידע למטופלים וריכוז מידע רפואי עבור הרופאים, סיוע והתמצאות במקום, ושיפור חווית הביקור. ארכיטקטורת המערכת היא מסוג Lightweight והיא נשענת על יישומים הקיימים במכשיריהם של המשתמשים. האפליקציה לוקחת בחשבון את העומס הרגשי שמטופלים עשויים לחוות לאורך התהליך ומציעה תרגילי הרפיה או דמיון מודרך ואפשרות שיתוף חברתי, לדוגמה: חיבור עם משתמשים נוספים שכרגע ממתינים בתור, לפי מאפייני מגדר, גיל, מצב רפואי והעדפות המשתמש.

 • פרופ' ליאת איילון מונתה לחברה במועצה הלאומית למחקר ופיתוח

  פרופ' ליאת איילון

  המועצה משמשת זרוע החשיבה האסטרטגית של הממשלה. למעשה, התפקיד של המועצה הוא למפות את הצרכים של מערכות המחקר והפיתוח הקיימות בישראל ולזהות את נקודות החוזק והתורפה שלהן. המועצה המדוברת ממליצה על מדיניות לאומית בנושאי מחקר ופיתוח ועורכת סקרים על מצב המדע והמחקר בישראל על מנת להשיג יעדים לאומיים.

 • ד"ר ענת בן-פורת התראיינה לתכנית הרדיו "המילה האחרונה" בגלי צה"ל על האינטרס הציבורי של טיפול בגברים אלימים

  ד"ר ענת בן-פורת

  ד"ר בן-פורת סיפרה על המחקר העוסק בטיפול בגברים אלימים בשיתוף ויצ"ו, פרופ' רחל דקל וד"ר אוהד גילבר.

 • תלמידי העל-יסודי יוצאים לחופש הגדול: "גם מהשנה הזו צריך לנוח"

  ד"ר שירלי בן-שלמה

  לדברי ד"ר שירלי בן שלמה, מומחית לעבודה עם ילדים, נוער והורים מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, בעיה נוספת שעימה מתמודדים מתבגרים היא קשורה בדימוי הגוף. היא ציינה כי בשנה וחצי האחרונות, על רקע השהייה הממושכת בבית, מתבגרים רבים מילאו את שעות הפנאי באכילה, לעיתים אף באכילה בולמוסית. היציאה אל "העולם האמיתי", לדבריה, מובילה רבים מהם להרגיש אי-נוחות עם הגוף - וחלקם מפתחים הפרעות אכילה.

 • ההסלמה הביטחונית: אסור לנו להזניח את נפגעי החרדה

  פרופ' שרה פרידמן

  אסור לשכוח שסבבי הלחימה משאירים אזרחים רבים עם נפש פצועה • עלינו להקדיש משאבים להגדלת מספר התקנים למטפלים, למעקב ארוך טווח אחרי מי שנחשף לאירוע טראומטי וגם להגדלת תקציב המחקר בנושא

 • עצות, לא בחינם: איך תשלום על ייעוץ בכל תחום הפך לחלק מהשגרה?

  פרופ' ליאת קוליק

  "יש כמה סיבות לפריחת התחום הזה של יועצים", אומרת פרופ' ליאת קוליק מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן. "הראשונה היא מעבר לחברה מודרנית שבה - כמו ברפואה - יש התמחות לכל דבר. לכן צמחו מקצועות כמו דולות ויועצי משכתנאות. מה שהיה פעם ידע בתוך הקהילה, הפך למומחיות שמשלמים עליה. סיבה נוספת היא ים של ידע שיש לנו היום, וחשש של אנשים מפייק-ניוז. סיבה שלישית היא שאנחנו חיים בעידן של קניית שירותים כדי לחסוך זמן. ההנחיה הערכית של העידן שלנו היא לחיות באיכות חיים טובה. אם המומחה הוא טוב, זה מאפשר לך להגשים את הציווי הזה: לחסוך זמן ולחיות טוב".