English שלחו לחבר

בית הספר בתקשורת

 • בניגוד לעמדת הממשלה: דוכני פיס נפתחים בסמיכות לבתי ספר ותיכונים

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  עוד בשנת 2017, בניסיון להגן על בני הנוער ולמנוע מהם חשיפה להימורים בגיל מוקדם, קבעה הממשלה כי נקודות מכירה חדשות של מפעל הפיס לא ייפתחו במרחק של פחות מ-250 מטרים מבתי ספר. אלא, שהתמונות בשטח מראות כי נקודות מכירה קיימות גם במרחק של 100 מטרים מתיכונים - ואפילו פחות.

  ד"ר שירה סובול, חברת סגל באוניברסיטת בר אילן, ומומחית בטיפול בהתמכרויות מסבירה את הסכנה הטמונה בנגישות עמדות המכירה לבתי הספר: "בני נוער הם קבוצת סיכון מוגברת להתנהגות הימורים בעייתית ובכלל להתמכרויות. שיעור ההתמכרות להימורים בבני נוער הוא פי 2 עד פי 4 מאשר במבוגרים".

   

 • יש חיים אחרי הפרישה מהעבודה

  פרופ' ליאת קוליק

  בשל הארכת תוחלת החיים, גם אם בעתיד יעלה גיל הפרישה מהעבודה, תקופת חיים זו עשויה להיות תקופה ארוכה, מובחנת ומשמעותית בחיי האדם • ההכנה לפרישה צריכה להתרחש לא בסמוך אליה כפי שמקובל כיום, אלא יש ליצור מנגנון הכנה לפרישה שיופעל מספר שנים לפני כן, ובאמצעותו להתמקד בעיצוב זהות מעבר בקרב עובדים העומדים לפרוש בעוד מספר שנים

 • הילד בן 30: "האם בעתיד נראה דור חסר אונים שלא עזב את הבית? כחברה, אנחנו מתחילים להיערך לזה"

  ד"ר שירלי בן-שלמה

  מה עושים כשהילד לא עוזב את הבית גם אחרי גיל 30? • מדוע בסלובקיה 74% מהצעירים בגילי 24-35 נותרים בבית ההורים? • מדוע נשים מתמודדות טוב יותר? • ומהי הטעות הגדולה שאפשר למנוע בגידול ילדים? • ד"ר שירלי בן שלמה, חוקרת מעברי חיים ומרצה בכירה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר־אילן, עם התשובות

 • מה עדיף, "אזרחית ותיקה" במסדרון?

  פרופ' ליאת איילון

  אין ויכוח על העובדה שיש תופעות קשות שקשורות להזדקנות, וכל אדם מתמודד אִתן בדרכו. אז נוסף על כל זה חסרה לנו גילנות? גילנות, דעה קדומה שלילית ואפליה בשל גיל, היא תופעה חברתית שמחלחלת גם למי שנפגעים ממנה. פרופ' איילון, מומחית לגילנות, אומרת שמחקרים מכל העולם מראים כי הפנמה של עמדות גילניות אצל זקנים מקצרת את חייהם בשבע שנים בממוצע.

 • מקורונה ועד זעזועים בהנהלה: הכירו את העובדים שמרוצים גם בזמני משבר

  פרופ' ליאת קוליק

  שורה של מחקרים הצביעו על הקשר בין תחושת הביטחון של עובדים במקום עבודתם למידת המחויבות הארגונית שלהם, אבל מחקר מ-2015, שפורסם ב-Southern African Business Review, הצביע גם על אפשרות אחרת, ולפיה יש קשר חיובי בין חוסר ביטחון תעסוקתי למחויבות הארגונית. המחקר, שנעשה בקרב עובדים במוסד של לימודים מרחוק, הראה שעובדים לא תמיד מפחיתים את רמת המחויבות שלהם לעבודה בתנאים של חוסר ודאות, לדוגמה במקרים של חשש מאבטלה והעדר אלטרנטיבות תעסוקתיות.

  "זה לא הממצא השכיח, אבל הוא אפשרי בתנאים מסוימים, למשל כאשר שוק העבודה רעוע ואנשים מפחדים שלא ייקלטו בעבודה אחרת", אומרת פרופ' ליאת קוליק, מומחית לחקר האנשים העובדים, מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן. היא מציינת בהקשר זה מחקר נוסף, שנעשה בישראל בחברת תקשורת שעמדה לפני הליך הפרטה והיה חשש שעובדיה יגלו חוסר שביעות רצון. "בניגוד למשוער, נמצא במחקר הזה קשר בין חוסר ביטחון תעסוקתי לבין מחויבות ארגונית. כלומר, נמצא שככל שהעובד חש אי-ביטחון תעסוקתי, הוא חש מחויב יותר לארגון".

 • מחקר ישראלי חדש: גברים אלימים יותר מנשים ברשת

  פרופ' רחל דקל

  מחקרם של פרופ' אורית נוטמן-שורץ מ"מ ראש בית הספר לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית ספיר, פרופ' רחל דקל מאוניברסיטת בר אילן וד"ר אוהד גילבר מאוניברסיטת בן גוריון, שמומן על ידי משרד החדשנות, בדק בקרב 894 צעירים ישראלים בני 18-29, נשים וגברים יהודים וערבים, את סוגיית האלימות הזוגית ברשת. 

 • אלימות כלפי נשים חוצה השכלה, גיל, מעמד ומצב כלכלי

  פרופ' ליאת קוליק

  למה נשים שחוות אלימות נאלצות להסתתר במקלט, במקום להוציא מהבית את הגברים האלימים. מתי יוחלפו צווי ההרחקה המסוכנים באיזוק אלקטרוני. אילו חוויות ילדות הופכות גבר למבוגר מתעלל. ואיך השפיעו הסגרים והקורונה על היחסים בתוך הבית והפכו אותם לרעילים. שורה של נשות מקצוע עונות על השאלות הבוערות לקראת יום המאבק באלימות במשפחה, שיצוין מחר

 • יש חיים אחרי העבודה

  פרופ' ליאת קוליק

  עבודה ומשפחה, שתי מערכות מרכזיות אלה בחיי האדם נתפשות כיום בשיח האקדמי, ובמידה מסוימת גם בשיח הציבורי, כמערכת אחת: מערכת העבודה־משפחה. בממשק שבין מערכות אלו עשויים להתרחש תהליכים חיוביים, כגון העשרה, שביטוייה כוללים העברת חוויות טובות ומיומנויות הנרכשות במערכת אחת למערכת השנייה. מנגד, עלול להצטבר בממשק זה מתח רב המכונה "קונפליקט בין תפקידים". חוויה מציקה זו נוצרת כאשר התפקידים התובעניים מעמיסים בדרישותיהם על משאבי האדם המוגבלים (זמן, אנרגיות פיסיות ונפשיות).

 • "כולם צריכים להיות מודעים למניפולציות של הרשתות" (ריאיון לרדין 103fm)

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  ד"ר שירה סובול, מומחית להתמכרויות, סיפרה תופעת ההתמכרות לקניות ברשת, שהסלימה בתקופת הקורונה: "זה קשה לאבחן את זה כי יש תרבות צרכנית"

 • בתוכנית 'ספרים רבותי ספרים' ראיינה ציפי גונגרוס את פרופ' נחמי באום, על ספרה החדש "אובדנים שאינם מוות"

  פרופ' נחמי באום

  בתוכנית צהריים ספרים רבותי ספרים מ- 12.11.2021, ראיינה ציפי גונגרוס את פרופ' נחמי באום, על ספרה החדש "אובדנים שאינם מוות" (דקה 12:50)