English שלחו לחבר

בית הספר בתקשורת

 • ההסלמה הביטחונית: אסור לנו להזניח את נפגעי החרדה

  פרופ' שרה פרידמן

  אסור לשכוח שסבבי הלחימה משאירים אזרחים רבים עם נפש פצועה • עלינו להקדיש משאבים להגדלת מספר התקנים למטפלים, למעקב ארוך טווח אחרי מי שנחשף לאירוע טראומטי וגם להגדלת תקציב המחקר בנושא

 • עצות, לא בחינם: איך תשלום על ייעוץ בכל תחום הפך לחלק מהשגרה?

  פרופ' ליאת קוליק

  "יש כמה סיבות לפריחת התחום הזה של יועצים", אומרת פרופ' ליאת קוליק מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן. "הראשונה היא מעבר לחברה מודרנית שבה - כמו ברפואה - יש התמחות לכל דבר. לכן צמחו מקצועות כמו דולות ויועצי משכתנאות. מה שהיה פעם ידע בתוך הקהילה, הפך למומחיות שמשלמים עליה. סיבה נוספת היא ים של ידע שיש לנו היום, וחשש של אנשים מפייק-ניוז. סיבה שלישית היא שאנחנו חיים בעידן של קניית שירותים כדי לחסוך זמן. ההנחיה הערכית של העידן שלנו היא לחיות באיכות חיים טובה. אם המומחה הוא טוב, זה מאפשר לך להגשים את הציווי הזה: לחסוך זמן ולחיות טוב".

 • ריאיון לתכנית "גילוי דעת" בגל"צ בהנחיית ענבל גזית ואיתי הרמן - על נפוליאון ופנטזיות של גדלות גדלות

  ד"ר הדס מרגלית ויטלזון

  בראיון הסבירה ד"ר ויטלזון-מרגלית על הפרעות נפשיות שונות בהן ניתן לראות פנטזיה של גדלות. כיצד הפנטזיה באה לידי ביטוי בכל אחת מההפרעות, ומה ההבדלים ביניהן: הפרעות פסיכוטיות, עם דלוזיות ולעיתים גם הלוצינציות גרנדיוזיות, והפרעת אישיות נרקיסיסטית, בה באות לידי ביטוי פנטזיות של גדלות.

 • "זה סוד שאסור לספר עליו, זאת בושה לכל המשפחה"

  ד"ר רנה בינה

  ד"ר רנה בינה. ראש מגמת שיקום ובריאות בבית הספר לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן, וחוקרת ומומחית בתחום בריאות הנפש הסב-לידתית - מרחיבה בנושא. "דיכאון לאחר לידה הוא תופעה חוצת מגזרים, תרבויות ומעמדות. אחוזי הפנייה לעזרה נפשית הם נמוכים, כאשר בקרב מגזרים ותרבויות שונות אחוזי הפנייה יכולים להשתנות. בשנים האחרונות הציבור החרדי נפתח יותר לקבלת טיפול נפשי במקרים של דיכאון לאחר לידה, אולם עדיין ישנם תתי מגזרים שאחוזי הפניה בקרבם לעזרה נפשית נמוכים מאוד. אם ניקח בחשבון את העובדה שהסיכון לחוות דיכאון לאחר לידה עולה אם אישה חוותה בעבר דיכאון לאחר לידה וכן את שיעור הילודה הגבוה בקרב האוכלוסייה החרדית נוכל להבין שאם יש אישה שחוותה דיכאון לאחר לידה ולאחר מכן היא יולדת שוב ושוב הסיכון שלה לחוות שוב דיכאון עולה".

 • ההתמכרות שמדוברת פחות - התמכרות לבחירות

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  הכי קל לזרוק את האחריות לסבבי הבחירות על הפוליטיקאים, שמסנדלים את עצמם בהבטחות ללא הפסקה • לרגע אחד כדאי להסתכל על עצמנו ביושר ולהודות: התמכרנו למערכות בחירות • צעד ראשון בדרך ליציאה מהמשבר הוא ההכרה שבחירות הן בעיקר מפלט מהמחלוקות האמיתיות בינינו • אני ישראל ישראלי, ואני מכור לבחירות

 • אחד מכל חמישה ילדים בישראל נפגע בידי מבוגר

  ד"ר שירה סובול גולדברג

  פליק בטוסיק, כאפה בגב, סטירה מצלצלת ● הימים בהם הורים הכו את ילדיהם כדבר שבשגרה אולי חלפו, אבל הסיפורים והנתונים הקשים עדיין כאן ● 50,000 דיווחים מגיעים מדי שנה על פגיעה בילדים ● 3,000 תיקים בשנה נפתחים בגין אלימות נגד קטינים ● "ההורים האלה לא מבינים שגם אם השיטה עובדת לטווח קצר, ילדים שסופגים מכות גדלים להיות מבוגרים אגרסיביים ובעייתיים"

 • נשים איישו רבים מהמקצועות החיוניים - ועדיין ספגו פגיעה קשה יותר במשבר

  פרופ' ליאת קוליק, ד"ר דן רמון ומיוריאל בלקני-נהורא

  מחקר שערכו פרופ' ליאת קוליק, ד"ר דן רמון ומיוריאל בלקני־נהורא מבית ספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר־אילן, בדק כיצד התמודדו אמהות עובדות עם המתח שנוצר בעקבות השילוב בין עבודה למשפחה במשבר הקורונה. 

 • תקופת האבל אצל הורים שכולים מזדקנים

  ד"ר אילה אליהו

  ד"ר אילה אליהו התארחה בתכנית "60 החדש" ב'כאן תרבות' ושוחחה עם מנחה התכנית על תקופת האבל אצל הורים שכולים מזדקנים.

  התכנית שודרה ב-7.3.21 - החל מדקה 18:33

 • "השיר של בת הים הקטנה שלא הכרתם" - על פניה יצירתית למעסיקים פוטנציאליים

  פרופ' ליאת קוליק

  "בין יתרונותיה של גישה זו, ניתן למנות הפגנה בהירה יותר של המיומנויות הרכות של המועמד, מושג המבטא כישורים ומיומנויות הניתנים להעברה בין עיסוקים שונים, כגון יצירתיות, חוש הומור, חשיבה מחוץ לקופסה, דמיון ועוד. לעומת כתיבה יבשה של קו"ח, הסרטון מאפשר למחפש העבודה להציג את יכולותיו בהעברת המסר בצורה היתולית המושכת תשומת לב, בתחכום של העברת המסר וכו'", אומרת פרופ' ליאת קוליק, מומחית לעולם העבודה מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן

 • נתוני המגפה החברתית: "אם הממשלה תתעלם - המצב יימשך גם אחרי הקורונה"

  ד"ר שירה סובול

  הפנים של המגפה החברתית: נתוני התחלואה של המגפה נמצאים אולי בירידה, אך כפי שצפו המומחים, וכפי שהתריעו מראש אינספור פעמים - הקורונה פוגעת לא רק במישור הבריאותי. 

  נתונים חדשים של איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים מלמדים עד כמה היא הרסנית למצב הכלכלי, הנפשי והחברתי. דיווחים של העובדות והעובדים הסוציאליים מהשטח מצביעים על המצוקה הגוברת בשנה הקשה של המגפה, שמקורה לא מעט בטיפול הממשלתי הלקוי.