שלחו לחבר

קורס הדרכת הורים - "הורות כמרחב מיטיב": גישה אינטגרטיבית בהדרכת הורים

מרצה: רוני מדמון, פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה, מטפל בקליניקה פרטית במתבגרים ובמבוגרים באוריינטציה פסיכודינמית, מדריך הורים, יועץ ארגוני ומנחה קבוצות.

מחזור לימודים חדש יפתח בשנה"ל תשפ"ג

האדם תלוי בסביבה! מרגע צאתנו מהרחם - אנו זקוקים לסביבה: לחמצן שבאוויר ולהורים שלנו שדואגים כל הזמן שהסביבה שבה אנו נמצאים תהיה טובה בשבילנו.
מהי סביבה טובה? סביבה טובה מאפשרת לנו להתפתח גופנית ורגשית; סביבה שעוזרת לנו לרכוש עצמאות; סביבה שנותנת לנו כלים לחיות ביחד עם מי שבסביבתנו: הורים, אחאים, חברים ובני/בנות זוג; סביבה שנותנת לנו את האמונה שאנחנו רצויים, בעלי ערך ומסוגלים להצליח.
במהלך ההתפתחות התקינה עוברים ההורים מלהיות סביבה חיצונית, כזו שמספקת צרכים גשמיים: מזון, ביגוד, קורת גג ועוד, לסביבה פנימית שנותנת ביטחון, מצפן מוסרי וחברתי ותחושת ערך עצמי שמאפשרת גדילה - המסקנה מכך היא שההורים לא רק דואגים לסביבה, הם הסביבה עצמה.
המרחב המיטיב: הרחם הוא המרחב בו מתרחשת אינטראקציה יוצרת חיים. לאחר הלידה נע האדם בין מרחבים מיטיבים שונים. למעשה, כולנו משתייכים לכמה מרחבים כאלו בו זמנית.
רוב ההורים מרגישים ביטחון להיות "מרחב מיטיב" עם כניסתו של התינוק לחייהם. לאורך הגדילה של הילד, הורים רבים מאבדים את הביטחון הזה - בין אם בשל גורמים שנובעים מתוכם ובין אם בשל לחצים מבחוץ - ומפסיקים להיות "מרחב מיטיב" עבורו/ה.
אנשי מקצוע בתחומי הטיפול והרווחה מתמודדים לעיתים קרובות עם ילדים שסובלים מהיעדר של "נוכחות הורית מיטיבה". אנו נדרשים, ומתגייסים, להדריך את ההורים ולעזור להם לחזור ולהיות "סביבה מיטיבה" עבור הילד ועבור המשפחה כולה. תמיד - זה כרוך במאמץ ובעבודה קשה.

למידע נוסף על קורס הדרכת הורים "הורות כמרחב מיטיב" שלחו לנו הודעה דרך דף צור קשר

מטרות הקורס

לשפר את ההבנה של תהליכי ההורות העיקריים וביסוס וחיזוק מיומנויות הדרכת הורים של הלומדים בקורס, בדגש על נוכחות מיטיבה.

אוכלוסיית היעד וקבלה

מטפלים - עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, תרפיסטים בתנועה ובאומנויות  - העוסקים בהדרכת הורים ורוצים להעמיק את הבנתם ולרכוש כלי עבודה נוספים.

מבנה הקורס

הלימודים יתקיימו בימי חמישי, בשעות 13:30-09:00, 16 מפגשים, סה"כ 80 שעות.

תכנים מרכזיים בקורס

  • מתלות מוחלטת לתלות יחסית
  • מעקרון העונג לעקרון המציאות
  • פיתוח אוטונומיה
  • תפיסות חלקיות של האובייקט והסובייקט והשפעתן על היכולת להתמודד עם החרדה
  • על אמפטיה ובלבול שפות
  • בשם האב - על קנאה גברית ונוכחות נמנעת
  • סיבות להיא(ע)למות הורית: פסיכותרפיה בילדים והדרכת הורים
  • קווי דמיון ושוני ואינדיקציות לבחירת ההתערבות המתאימה
  • בנוסף, נעסוק בהיבטים ייחודיים של הורות וביניהם הורות לילדים עם צרכים מיוחדים, חד-הוריות, הורות חד-מינית ועוד

הקורס שם דגש על ה"נוכחות ההורית המיטיבה" ומשלבת ידע תיאורטי, באוריינטציה פסיכואנליטית ומערכתית גם יחד, עם עיבוד קבוצתי מתמשך על ה"הורות" שבזהות האישית והמקצועית של המשתתפים ועם הדרכה על דוגמאות מהעבודה של המשתתפים בשדה בפועל. הלמידה מתקיימת בשלושה אופני למידה: 1. יחידה תיאורטית בנושא "המרחב המיטיב"; 2. יחידת הדרכה קבוצתית על העבודה מהשדה; ו-3. יחידת למידה התנסותית בנושא הורות מיטיבה.

מטלות

קריאת חומר ביבליוגרפי; הבאת מקרה להדרכה.

שכר הלימוד

מרכיבי שכר הלימוד: 4,000 ₪ + 200 ₪ דמי הרשמה

המתקבלים ישלמו מקדמה בסך 1,500 ₪ משכר הלימוד. שכר הלימוד יתחלק לארבעה תשלומים צמודים למדד יוקר המחיה יולי.


למידע נוסף על קורס הדרכת הורים "הורות כמרחב מיטיב" שלחו לנו הודעה דרך דף צור קשר

gradhat

לעומדים בדרישות הקורס תוענק תעודה על סיום הקורס "הורות כמרחב מיטיב: גישה אינטגרטיבית בהדרכת הורים" מטעם היחידה ללימודי המשך של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש לואיס וגבי וייספלד, אוניברסיטת בר-אילן.

hand-emoji

הקורס מוכר לגמול השתלמות. עובדי הוראה חייבים באישור המפקח האזורי לקבלת אישור לגמול השתלמות.

תאריך עדכון אחרון : 11/07/2021